Jak vybrat hamaku?

Rozhodli jste se pořídit si hamaku? Super nápad! Pojďme si společně říct, jak správně hamaku vybrat. Nejdříve si řekneme, co musí splňovat každá hamaka nezávisle na její konstrukci, materiálu, či ceně.

Velikost hamaky

První věc, na kterou se zaměřte, je délka hamaky – ta by měla alespoň o 60 cm přesahovat vaši výšku. Většina výrobců u svých hamak uvádí maximální doporučenou výšku spáče. Pokud se této hodnotě blížíte, je lepší sáhnout po delším modelu. Obecně se dá říct, že čím je hamaka delší, tím je i pohodlnější.

Pokud hledáte hamaku primárně na spaní, dejte si také pozor na její šířku. Pohodlné hamaky jsou obvykle široké minimálně 140 cm. Ty nejvychytanější mají asymetrický střih, který dále zvyšuje komfort.

Nepřetěžujte hamaku

Nezapomeňte na maximální nosnost

Další důležitou hodnotou je maximální nosnost hamaky, ta se může v závislosti na použitém materiálu a typu hamaky výrazně lišit. Tuto hodnotu nikdy nepřekračujte. Nejenže je přetěžovaná hamaka podstatně méně pohodlná, ale v nejhorším případě se pod vámi může protrhnout a vás místo pohodlného odpočinku čeká pád na tvrdou zem. U maximální nosnosti je dobré mít rezervu alespoň 20 kg na batoh či hafana.

Hledám hamaku na zahradu, nebo na cestu kolem světa?

Teď už víte, že se do hamaky vejdete a že se s vámi neutrhne. Co dál? Nastal čas se zamyslet a odpovědět si na otázku, k čemu budete hamaku nejčastěji využívat. K lenošení na zahradě? Ke spaní v lese? Možná sháníte něco opravdu lehkého, v čem se vyspíte na své vysněné cestě kolem světa. No a možná chcete jen něco na cool selfíčka u moře.

Hamakové vychytávky

Už víte? Dobrá práce! Teď vám popíšu „vychytávky‟ jednotlivých hamak a vy se podíváte, jestli vám do vaší představy nějaká z nich zapadá. Kliknutím na tlačítko se vám zobrazí všechny naše hamaky, které tuto vychytávku mají.

Asymetrický střih

Hamaky s asymetrickým střihem bývají o fous pohodlnější než ty klasické. Leží se v nich „rovněji”, a hodí se proto na delší relax nebo na spaní.

Dvojité dno

Hamaky s dvojitým dnem bývají o maličko těžší a objemnější. To ovšem vynahradí extra ochranou proti bodavému hmyzu a hlavně možností si mezi vrstvy vložit karimatku nebo jinou izolaci. Ta pod vámi přes noc tolik necestuje. Hamaky s dvojitým dnem se perfektně hodí na výpravy do teplých míst, kde je hodně komárů. Dvojité dno také ocení každý, kdo si neplánuje pořídit spodní zateplení hamaky underquilt.

Kompletní řešení

Hamaky označené jako „kompletní řešení” obsahují vše, co běžný hamakář potřebuje ke spokojenému přespání v hamace. Stačí jen přibalit kolíky a zateplení dle ročního období a hurá do přírody!

Modulární řešení

Hamaky označené jako „modulární řešení” poskytují dobrý základ pro stavbu vaší vlastní sestavy. K hamace si dle potřeby můžete dokoupit krycí plachtu, moskytiéru nebo třeba nastavitelný závěsný systém.

Nízká váha

Cestujete nalehko a potřebujete, aby vaše vybavení vážilo co nejméně? Podívejte se na hamaky označené „váha pod 1 kg”. Pokud šetříte opravdu každý gram, zaměřte se na vybavení označené jako ultralight.

Moskytiéra / odnímatelná moskytiéra

Chystáte se do míst s bodavým hmyzem? Chcete mít jistotu, že se k vám do hamaky přes noc nenastěhuje žádný šestinohý kamarád? V tom případě je dobrý nápad vybrat si hamaku s moskytiérou. Ta vás nejen ochrání před hmyzem, ale také zvyšuje tepelný komfort. Některé z vás určitě potěší skutečnost, že i přes moskytiéru lze před spaním bez problému pozorovat hvězdné nebe.

Závěsný systém whoopie slings

Pokud je hamaka vybavena závěsným systémem whoopie slings, snadno ji zavěsíte bez znalosti jediného uzlu. Lanka lze navíc jednoduše prodloužit nebo zkrátit a tím snadno a rychle nastavit prověšení hamaky dle vašich představ a potřeb.

Hamaka pro dva

Hamaka označená jako hamaka pro dva je dostatečně široká, aby se do ní vešli dva spáči.

Chcete poradit? Napište nám!

Tak co? Už máte svého favorita? Pokud si nejste jistí nebo potřebujete poradit, určitě se nezdráhejte nám napsat.

    Pole označená * jsou povinná

    Souhlasím s Podmínkami ochrany osobních údajů