Co je hamaka?

Co je hamaka, nebo anglicky hammock? Hamaka je houpací síť na spaní, která je skvělým parťákem pro turisty, cestovatele, snílky i všechny ostatní, kteří si třeba jen rádi odpočinou pod širým nebem. Přímo vyzývá k tomu, abyste si užívali bezstarostného pohupování, které je pro ni typické. A nezáleží na tom, jestli zrovna podnikáte cestu kolem světa nebo si ji zavěsíte u sebe na zahradě. Důležité je, že v ní můžete relaxovat, pospávat a snít. Využijete ji ale také k odpočinku i přespání na festivalech, koupalištích, dovolených, nebo na rybách. Turistika a cykloturistika je plná zážitků, často je při ní potřeba přespat na místech s nehostinnými podmínkami. S outdoorovou hamakou vás od přespání neodradí ani mokro, ani svah. A přesně v těchto chvílích si naplno uvědomíte, že s sebou máte doslova poklad. Je skladná, lehká, zavěsíte ji v pár minutách. Je to takový stan pro jednoho.

Proč je hamaka skvělý parťák na cesty?

Hamaka není klasická houpací síť, i když se jí velmi podobá a můžeme ji tak nazývat. Outdoorové nebo také jungle hamaky mohou být vyrobeny z různých materiálů. Patří k nim padákovina, polyester, bavlna nebo třeba plátno. Nejkvalitnější hamaky jsou vyrobeny z funkčních tkanin, což znamená, že jsou voděodolné i UV rezistentní. Bývají také příjemné na dotek, pevné, neublíží jim ani vliv prudkého slunce, prudkých dešťů, vlhkost, jsou prodyšné. Vaše tělo se v hamace zbytečně nezpotí a bude chráněno i před výrazně nepříznivým počasím. Dá se v ní pohodlně strávit noc nebo přečkat doba, kdy je nevlídno, prší a je zima. Díky kvalitním materiálům jsou tyto hamaky takřka bezúdržbové a jen tak snadno se nezašpiní.

Proč samotná hamaka nestačí

hamaka s moskytierouNaše hamaky jsou samy o sobě velmi kvalitní. Aby vám však poskytly co nejvíce komfortu, je třeba mít s sebou také další doplňky. Nesmíte zapomenout na spacák, karimatku a celtu nebo jinou nepromokavou plachtu, kterou nad hamaku upevníte. Déšť vás tak nepromočí a budete chráněni i před větrem. Za mrazivých nocí určitě nezapomeňte ani na kvalitní tepelnou izolaci, tedy silnější karimatu, či underquilt. Ten připevníte zespodu hamaky. Pak si budete vy, ale i váš zadek, užívat příjemného tepla.

Jestliže se do hamaky zamilujete, určitě zvažte investici do její outdoorové varianty, která je větší a ještě o něco vylepšená. Outdoorová hamaka má už přímo zabudovanou stříšku a nechybí jí ani moskytiéra. A buďte si jisti, že v přírodě jsou tyhle nadstavby k nezaplacení. Dalším významným plusem hamaky je, že vás ochrání od zemní vlhkosti, lezoucího hmyzu a jiných živočichů. Tento fakt ocení zcela určitě nejen ženy.

Jak jednoduše zavěsit hamaku

Pokud si hamaku zvolíte pro kempování na divoko, potěší vás její skladnost a nízká hmotnost. Až se po náročném dni budete rozhodovat, kde přespíte, nebudete limitováni ani terénem, ani počasím. Přijde vám vhod, že ji zavěsíte několika jednoduchými pohyby. Hamaky mají obvykle na koncích očka, případně háčky. Ty pomocí lana vypnete. V přírodě jsou ideálními pomocníky stromy, které jsou čtyři až sedm metrů od sebe. Pak už stačí hamaku pověsit tak, aby byl mezi stromem a lanem úhel asi 30 °. Tak si zajistíte tu nejpohodlnější polohu. Nikde vás nebude nic tlačit, zároveň se budete cítit stabilně. Samozřejmě, že nejlepším učitelem je vždy praxe. Čím více budete hamaku používat, tím rychleji si osvojíte grif k jejímu nejlepšímu zavěšení.

Hamaka 30 stupnu

Jak se v hamace uložit ke spánku

Spaní v hamace nikdy nebude vyhovovat všem. Pokud rádi spíte na břiše,   vaše první noc v hamace asi nebude patřit k těm nejlepším. Jinak je to ale ideální varianta kvalitního spánku. Nemusíte se vláčet se stanem a složitě jej stavět. V hamace bez problémů přespíte na místech, kde byste stan stavěli jen velmi obtížně nebo by nešel postavit vůbec. Jestli se chystáte v hamace přespat, pak se nezapomeňte zakrýt plachtou, která vám bude suplovat přístřešek. Ze spaní vás díky němu nebude rušit vlhkost, ale ani hmyz, padající listí nebo třeba ptačí trus. Využijte také spací pytel nebo jiný obal, který vítr neprofoukne a karimatku.

Objevte výhody diagonální polohy

Aby byl odpočinek a spánek v hamace co nejpohodlnější, naučte se využívat takzvanou diagonální polohu. Nebojte se, docílíte jí velmi jednoduše. Nejprve si lehněte do středu hamaky klasicky způsobem, tedy podélně. Poté posuňte nohy do strany, a to asi o 45 stupňů. Pak už stačí stejným způsobem posunout také hlavu a tělo, jen opačným směrem. Ač se to na první pohled nemusí jevit jako převratný zlepšovák, sami se velmi rychle přesvědčíte o tom, jak moc pohodlné to je. Vaše tělo tak bude ležet téměř v rovině, jen s malým vyvýšením hlavy a nohou. Tahle poloha je ale pro tělo a především záda velmi přirozená a pohodlná. A tak i spaní na boku bude v této diagonální poloze o mnoho příjemnější.

S hamakou za dobrodružstvím

Hamaka má své příznivce, ale i odpůrce. Je to logické, protože každému vyhovuje něco jiného. Nejlepší je samozřejmě zkusit si hamaku doslova na vlastní kůži. Jedině tak zjistíte, do které skupiny patříte vy. Pokud vás hamaka zaujala, můžete se podívat do našeho obchodu a možná v jedné z našich kvalitních sítí naleznete svého věrného parťáka na cesty, či odpočinek. Pokud se tak stane, přejeme vám jen ty nejlepší zážitky a klidný, ničím nerušený spánek!