Příběh značky Hennessy Hammock

Opravdu užitečné a kvalitní věci obvykle nevzniknou ze dne na den. Nejinak tomu bylo i při zrodu značky Hennessy Hammock. Trvalo mnoho let, než její hamaky dosáhly své současné podoby. Na počátku stála zkušenost Toma Hennessyho, kterému při zrodu jeho značky, pomohla jeho dobrodružná povaha a láska k přírodě, kterou v něm probudila k životu jeho matka, která milovala kempování a svých pět dětí k němu vedla.

Když bylo Tomovi asi šestnáct let, objevil v jednom z armádních obchodů vojenský jungle hammock, který si spíše ze zvědavosti koupil. Když ho poprvé zkusil, byl jím bez přehánění uchvácen. Při kempování se totiž díky němu doslova rozplynuly všechny nepříjemnosti spojené s nepohodlným spaním na zemi. Už ho netrápily nejrůznější nerovnosti, lezoucí hmyz, kořeny, kamení, mokro… Navíc další obrovskou výhodou téhle sítě byla její skladnost a zanedbatelná hmotnost.

Zakladatel firmy Hennessy HammockTom stojící v lese vedle hamaky

Jak Tom dokázal ovlivnit vývoj outdoorové hamaky

Za výrobou Tomovi prví vlastní hamaky přitom stojí docela banální věc. Tom za dob studií na univerzitě půjčil svou hamaku známému, který zřejmě také ocenil její přednosti, takže už mu ji nevrátil zpátky. A protože Tomovi na jeho nejrůznějších výpravách tenhle spojenec citelně chyběl, začal jednat. Nakoupil si potřebný materiál a vydal se za svojí matkou, která žila na Floridě. Tam si na jejím šicím stroji ušil svoji vlastní hamaku.  Zní to trochu neuvěřitelně, ale je to tak. Zužitkoval tam matčinu prozřetelnost, se kterou ho naučila šít na šicím stroji, už když mu bylo deset.

A jak to tak bývá, pokud jste na něco zvyklí a okolnosti vás přinutí přiložit vlastní ruku k dílu, logicky se snažíte, danou věc ještě víc zdokonalit. Znáte její slabé stránky, a když už tvoříte něco nového, proč se jich nevyvarovat. A tak si Tom navrhl a rovnou také vyrobil hamaku přesně podle svých představ a potřeb. Udělal ji prostornější a širší. Nehrozily v ní klaustrofobické pocity a zároveň se v ní, při spaní v diagonále, nepřirozeně nekřivila záda. Původní obdélníkový tvar přetvořil do tvaru diamantu, síťovou část zvýšil, čímž docílil lepší cirkulace vzduchu. Krycí plachtu přetvořil, takže umožňovala individuální nastavení i případné odejmutí. Přelomem bylo také nahrazení bočního zipu. Místo něj na spodní část hamaky připevnil suchý zip, kterým vyřešil otázku dokonalého těsnění. Stačilo, abyste si do hamaky lehli. Vlastní váhou jste tak působili na suchý zip na spodní straně, takže jste ho nejen automaticky zapnuli, ale hamaku také perfektně utěsnili.

Když je práce zároveň zábavou a naopak

Tímhle prvním prototypem to však zdaleka neskončilo. Vlastně to tím celé začalo. V dalších několika letech vymýšlel, navrhoval a realizoval další sítě.  Často rovnou v přírodě. Měl tak skvělou možnost rovnou si je otestovat v terénu. Cokoli mu nevyhovovalo, posléze změnil, upravil, přešil. V okamžiku, kdy došel k přesvědčení, že je jeho hamaka natolik kvalitní, že by nemusela sloužit jen jemu, rozhodl se prodávat ji dál. A protože skutečnou kvalitu lidé poznají, stala se hned v další sezóně hitem. Společnosti REI a MEC ji začaly prodávat, okamžitě totiž poznaly potenciál produktu, který se k nim dostal.

V roce 1999 se navíc kromě klasického prodeje začaly Hennessy Hammock prodávat také po internetu. Tím se o ně výrazně zvedl zájem, protože se o jejich existenci dozvědělo mnohem více lidí. Do té doby malá rodinná firma expandovala. Ani přesto však nepřestala o své hamaky pečovat a dohlížet na kvalitu jednotlivých kusů. Například lana a důležité součásti jsou stále vyráběny v USA, právě kvůli bezpodmínečnému zachování jejich kvality. Poté je vše odesíláno do Šanghaje, kde se kompletují. Každá jednotlivá houpací síť je navíc pečlivě zkontrolována, než je odeslána ke svému budoucímu majiteli. Jak říká Tom, bezpečnost našich zákazníků je vždy na prvním místě!

Tom při práci ha namace

Inovace a vývoj hamak nestále pokračuje

Tom tráví část roku na Novém Zélandu, kde se ve svém designovém studiu věnuje jak jinak než hamakám. Studio je mimochodem umístěno na trase, která vede do několika národních parků. Projíždějící turisté se tak se často přijdou podívat blíž a někteří z nich sdílí své nápady. I díky tomu došlo například ke zlepšení 4 sezónního izolačního systému. Inovací proběhlo mnohem víc a další jsou v plánu.

Sám Tom říká, že vývoj hamak Hennessy Hammock a jejich neustálé vylepšování jsou jeho vášní, doslova pro ně dýchá. I když se jim věnuje tolik let svého života, pořád jsou pro něj obrovským hnacím motorem. O tom, jak moc ve své profesi i vášni uspěl, velmi jasně hovoří úspěch, kterého za dobu svého podnikání dosáhl. Jeho hamaky jsou stále velmi žádané a oblíbené. Hlavní roli v tom hraje jejich vysoká kvalita, praktičnost a řada inovací. Pokud se chcete stát jedním z majitelů Tomovy hamaky, můžete si jednu vybrat v našem obchodě.