Často kladené otázky

Jak dlouho trvá zavěšení hamaky?

S trochou praxe zabere většině lidí zavěšení hamaky včetně upevnění krycí celty něco kolem 3-10 minut v závislosti na počasí a terénu. Skautský rekord je dokonce 38 sekund.


Jak správně zavěsit hamaku?

Na toto téma můžete u nás na stránkách nalézt podrobný návod v sekci „Jak správně zavěsit hamaku„.


Kde můžu v hamace přespat?

I přesto, že u nás není možné nikomu bezdůvodně zakázat vstup do lesa s přespáním už je to trošku složitější. Český zákon rozděluje dva pojmy. Jedním je táboření (kempování) a druhým je bivakování (nocování).

Táboření se dá vyložit jako vícedenní pobyt na jednom místě, kde rozložím stan a postavím ohniště. Tento způsob nocování je povolen jen na vybraných místech, či po předchozí domluvě s majitelem pozemku.

Jako bivakování je chápáno jednorázové přespání, které nemá významný dopad na přírodu. Obecně se za bivakování považuje spaní pod širým nebem s použitím spacího pytle a podložky. Bez rozdělání ohně a bez zanechání jakýchkoli odpadků v místě přenocování. Důležité je to, že pokud není bivakování na místě vyloženě zakázáno je na rozdíl od táboření v lesích a CHKO povoleno.

Hranice mezi oběma pojmy je dost úzká. V praxi to většinou vypadá tak, že pokud si někde postavíte stan je to bohužel chápáno jako táboření. S hamakou je situace o něco veselejší, protože za předpokladu, že nebudete rozdělávat oheň a budete respektovat pravidlo „Co jsi do přírody vezmeš, to si také odnes“ je přespání v hamace bráno jako bivakování. Což z ní dělá ideální společníka do české přírody.


Potřebuji pro přespání v hamace i něco jiného?

Pokud se chcete v hamace jen tak pohodlně pohupovat, tak vám samotná hamaka bohatě stačí. Plánujete-li vyrazit do přírody s tím, že v hamace strávíte jednu či více nocí, tak si s sebou určitě nezapomeňte vzít celtu, spacák a karimatku, nebo underquilt. Nezapomínejte na to, že při spaní v hamace pod vámi na rozdíl od spaní ve stanu proudí vzduch a bez spodní izolace vám bude i za poměrně teplých nocí zima na zadek.


Co je to diagonální poloha?

Diagonální poloha je takové malé tajemství všech protřelých „hamakářů“. Ne každý totiž ví, že se v hamace nejlépe nespí v klasické „rovné“ poloze, kdy je naše tělo ve stejné ose jako lana a ridge line, ale v takzvané diagonální poloze. Tato poloha je mnohem příjemnější, protože nejste tolik prohnutí a hamaka vám tolik netlačí z boku na ramena.

Pro dosažení diagonální polohy si lehnete podélně do středu hamaky (klasická rovná poloha). Poté posunete nohy do strany o přibližně 30°-45°, zatlačíte nimi proti látce hamaky a posunete i zbytek těla. No a je to! Pokud se vše podařilo, cítíte, jak se pod vámi hamaka narovnala, a kromě toho, že kolem sebe máte najednou více místa, se vám ještě podstatně pohodlněji leží. Tento způsob ležení je obzvláště pohodlný u větších či asymetrických síti.

Diagonální poloha v asymetrické hamace

V jakých polohách lze ležet / spát v hamace?

V hamace se nejpřirozeněji vyspíte na zádech. Pokud si osvojíte spaní v diagonální poloze, lze se pohodlně vyspat i na boku.


Nedaří se mi v hamace usnout. Co s tím?

Pokud stejně jako já nepatříte mezi ty, co se v hamace skvěle vyspali hned první noc, možná vám pomůže některá z těchto praktických rad. Nejprve se přesvědčte, že máte hamaku správně uvázanou. Pokud nemáte obě lana uvázány v přibližně stejné výšce, může to mí neblahý vliv na vaše pohodlí. Další důležitou věcí je si v hamace správně lehnout. Ležení v síti je nejpohodlnější v diagonální poloze. Pro další zvýšení komfortu při spaní na zádech si můžete podložit kolena polštářkem, či kusem oblečení. Některým lidem vyhovuje si malým polštářkem podložit i hlavu. Pokud se ani tak nedaří, nezoufejte. Spánek v hamace je odlišný od spánku ve stanu, či posteli, kde pod sebou máte pevnou zem. Může tedy chvilku trvat, než si na tento způsob spánku zvyknete. Mě osobně trvalo tři noci než jsem se spaním v hamace sžil.


Běžně spím na břiše. Vyspím se v houpací síti?

S jistotou vám to slíbit nemohu, ale určitě je to možné. Musíte ale počítat s tím, že budete muset zkusit spát na zádech či boku a může tedy chvíli trvat, než si na tuto polohu zvyknete. Já sám v posteli nejradši spím na břiše a na spánek na zádech v houpací síti jsem si zvykl asi po třech nocích. Jediné, co vám mohu poradit je si spaní v hamace vyzkoušet na vlastní kůži.


Lze v hamace spát ve dvou?

Ve větších hamakách, jako je Safari Deluxe Classic a Safari Deluxe Zip to za předpokladu, že se s partnerkou, či partnerem rádi tulíte možné určitě je. Osobně ale vidím jako pohodlnější řešení zavěšení dvou hamak vedle sebe.


Co je to ridge line?

Ridge line je slabší lanko, které je upevněno mezi závěsnými lany nad hamakou. Primárně slouží k tomu, aby vždy drželo hamaku ideálně prověšenou. Dále pak podpírá moskytiéru a nepromokavou plachtu a tvoří tak nad vámi takový malý stan. Jako bonus lze na ridge line pověsit světlo, či menší batoh. Pokud není součástí hamaky, lze ridge line dokoupit zvlášť.

Hamaka s ridge line
Houpací síť s ridge line a kapsičkou

Co je underquilt?

Underquilt, nebo také underblanket je systém zateplení, který se zavěsí pod hamaku. Klasický spací pytel se pod vámi v hamace zmáčkne a tím poskytuje pramalou tepelnou izolaci. Oproti tomu mezi underquiltem a hamakou se naopak vytvoří kapsa teplého vzduchu, která perfektně izoluje a vás tak za chladných nocí nezebe pozadí. Stejně jako spacáky, tak i underquilty se dělí dle úrovně tepelné izolace. V našem obchodě můžete najít třísezonní Underquilt OTUL a jeho odlehčenou variantu Underquilt OTUL Lite, který je určen především na letní použití.

Zateplení hamaky Underquilt OTUL pod hamakou Lesovik
Zateplení hamaky Underquilt OTUL pod hamakou Lesovik

Kam si mám při přespávání v hamace dát boty a batoh?

Záleží na tom, kde nocujete. Pokud jste sám/a, či s kamarády na nějakém odlehlém místě lze batoh a boty nechat na kousku igelitu přímo pod hamakou. Pokud nechcete nechávat své věci na zemi, je také možné batoh a boty zavěsit na závěsná lana. Vše je tak schované pod nepromokavou plachtou a nemusíte se bát, že vám při dešti věci zmoknou.

Pokud přespáváte na místě, kde je hodně cizích lidí, je lepší si vzít batoh s sebou do hamaky. Jako nejpohodlnější řešení se mi jeví umístit batoh vedle nohou a karabinkou, či provázkem jej připevnit k ridge line, aby přes noc nikde necestoval. Toto řešení sice mírně sníží komfort spánku, ale zase se nemusíte bát, že vám přes noc z batohu něco zmizí.


Jak mám správně skladovat hamaku?

Důležité je se před uskladněním hamaky vždy ujistit, že je suchá! Ideální je po návratu z výletu zpět domů hamaku pověsit na nějaké suché místo a před sbalením ji nechat pořádně vyvětrat a vyschnout. Tím zamezíte jejímu plesnivění a degradaci barev. To samé platí i pro nepromokavou celtu. Pokud je hamaka, či celta po pobytu v přírodě špinavá, otřete ji před sušením vlhkým hadříkem.


Je lepší stan, nebo hamaka?

Nedá se říct, že by byl stan či hamaka jednoznačně lepší. Jak stan, tak hamaka má svoje výhody i nevýhody a záleží na tom kam a s kým se chcete vydat.

Hamaka bývá z pravidla skladnější než stan a většinou se i rychleji „staví“ a skládá. Pro mnoho lidí je také komfortnější. Další výhodou hamaky je to, že ji můžete zavěsit i v nerovném terénu a odpadá tak starost s hledáním rovného místa, kde vás nebude do zad tlačit kámen, či kořen a kudy se v případě deště neprožene proud vody. Osobně mám také rád větší kontakt s přírodou. Sledovat při usínání hvězdy, nebo se naopak nechat vzbudit východem slunce má zkrátka něco do sebe.

Stan je také jasný vítěz pokud se plánujeme vydat do míst, kde nejsou žádné stromy, či jiné úchytné body. Stan je také ideální pokud cestujeme ve více lidech a můžeme si jeho váhu rozložit mezi spolucestující. Spousta lidí také ocení fakt, že vám stan poskytuje více soukromý.


Jaký je rozdíl mezi hamakou se spodním a bočním vstupem?

Model Classic, který má spodní vstup na suchý zip vám dovolí se jednoduše a rychle dostat jak do hamaky, tak i z ní. Tuto vlastnost ocení nejen skauti a vojáci, ale i cestovatelé, kteří se pohybují v prostředí plném komárů.

Hamaka se spodnim vstupem
Model Classic se spodním vstupem

Model Zip má po jedné celé délce hamaky kvalitní YKK zip. Ten umožňuje z jedné strany sítě odepnout moskytiéru a vy tak můžete do hamaky snadno vložit karimatku a spacák. Pokud chcete, můžete moskytiéru přehodit přes ridge line a relaxovat pod širým nebem.

Hamaka s bocnim vstupem
Model Zip s bočním vstupem

Může se hamaka během odpočinku uvolnit a spadnout?

Pokud síť správně uvážete k dostatečně pevným stromům a nepřekročíte maximální nosnost hamaky, tak byste spadnout neměli. Přesto nedoporučuji věšet hamaku do nebezpečných výšek, či nad nebezpečné podloží. Nezapomínejte také na to, že se přes noc uzly na lanech působením vaší váhy utáhnou a hamaka mírně klesne.


Dá se v hamace sedět?

Určitě! Pro pohodlné posezení je nejlepší síť zavěsit do výšky mezi 40-50cm nad zem. U modelu Zip je důležité před usednutím do hamaky mít zip úplně rozepnutý. Modelu Classic stačí trošku ohrnout bok sítě a pak už se můžete pohodlně posadit a kochat se přírodou.

Sezeni v hamace

Mám doma zahradní houpací síť. Je super na letní relax, ale nedokážu si představit v ní nocovat. Má smysl pořizovat outdoorovou hamaku?

Než jsem se odhodlal pořídit si první „outdoorovou“ hamaku, nedokázal jsem si představit, že bych se v houpací síti mohl pohodlně vyspat. Moje předsudky byly spojené hlavně s tím, že moje jediná předchozí zkušenost byl odpočinek v klasické zahradní houpací síti s rozpěrnými tyčemi. Po několika minutách strávených v ní mě začala oka řezat do zad. Tento neduh jsem vyřešil tím, že jsem do sítě umístil krásně měkkou molitanovou podložku a myslel jsem, že mám vyhráno. Svůj omyl jsem si uvědomil po tom, co jsem se po krátkém zdřímnutí probudil a lidově řečeno mě bolelo celé tělo. No a díky této zkušenosti jsem houpací síť zařadil do kategorie „Super na chvilkové lenošení, ale spát bych v tom nechtěl“.

Zahradni houpaci sit
Klasická zahradní houpací síť s rozpěrnými tyčemi

Naše sítě mají s těmi zahradními společné asi jen jméno a fakt, že se věší do vzduchu mezi dva stromy a dá se v nich tedy bezstarostně pohupovat. Jsou totiž úplně jinak koncipované a jejich hlavní pracovní náplní není jen sloužit k letnímu lenošení, ale hlavně být spolehlivým parťákem na cesty, který vám umožní se pohodlně vyspat téměř kdekoli. I přesto, že se stále česky jmenují houpací sítě, nejsou vyrobeny ze sítě, ale z vysoce odolného nylonu. Ten pohodlně podepírá celé vaše tělo a nic vás tedy netlačí. Další praktickou „vychytávkou“, která na rozdíl od zabudované moskytiéry nemusí být na první pohled patrná, je asymetrický tvar hamaky. Díky němu v diagonálně poloze leží téměř rovně, takže si po noci strávené v ní budete připadat odpočatí a připravení na další den strávený na cestách.

V krátkosti bych to shrnul asi takto: spaní v klasické zahradní houpací síti a spaní v outdoorové hamace je diametrálně odlišné. Outdoorová hamaka je primárně určena ke spánku a je tedy mnohem pohodlnější a stabilnější. Pokud rádi cestujete a zkoušíte nové věci, určitě se nebojte dát hamace šanci.

Outdoorová hamaka
Outdoorová hamaka od firmy Hennessy Hammock