Jak správně zavěsit hamaku?

Zavěšení hamaky Hennessy Hammock

Popis hamaky

Než si řekneme, jak správně zavěsit hamaku Hennessy Hammock, pojďme si nejdříve v rychlosti projít, jak vlastně taková hamaka vypadá a z čeho se skládá. V tom nám pomůže obrázek výše.

Hamaka Hennessy má na obou koncích dvě silná závěsná lana (1), která unesou více než šestinásobek maximální nosnosti sítě. Mezi těmito lany nad sítí nalezneme slabší lanko. Tomuto lanku se říká ridge line (2) a neslouží jen k tomu, aby na něm visela praktická kapsička (3), ale i k několika dalším účelům. Mezi ty nejdůležitější patří to, že drží hamaku vždy ideálně prověšenou a síť je tedy pohodlná téměř nezávisle na tom, jak ji zavěsíte. Ridge line také drží nad hamakou napnutou hustě tkanou moskytiéru (4). Stejně jako moskytiéře může lanko poskytnout podporu i nepromokavé krycí plachtě(5), která pak nad vámi společně s moskytiérou vytvoří takový malý stan.

Kromě samotné hamaky s integrovanou moskytiérou a asymetricky tvarovanou nepromokavou plachtou najdeme v balení také široké popruhy zvané „Tree Huggers(6) , které připomínají pásy v autě. Tyto popruhy slouží k ochraně kůry stromů, takže po přespání v lese po vás nezůstane ani stopa.

Každou houpací síť od firmy Hennessy Hammock lze pořídit ve dvou variantách. První varianta má spodní vstup na suchý zip a je označována jménem „Classic„. Druhá varianta má vstup z boku a je osazena kvalitními YKK zipy. Tuto variantu v obchodě najdeme pod názvem „Zip„. Více informací o rozdílech mezi modely Classic a Zip naleznete v sekci Často kladené otázky.

Jdeme věšet

Nejdříve je potřeba najít dva pevné body, kde je možné hamaku uvázat. K tomuto účelu mohou posloužit jak dva zdravé stromy, tak i například dva pevné trámy na verandě, strom a oko ve zdi. Možností je mnoho a fantazii se meze nekladou, takže se nemusíte bát trošku experimentovat. Berte ovšem v potaz, že body by měly být od sebe vzdálené
v rozmezí 3,5–7,5 m pro modely Expedition a v rozmezí 4–8 m pro modely Explorer a Safari.

Poté, co najdete pěkné místo, přijde na řadu samotné uvázání hamaky. Zde neplatí žádná pevná pravidla a s trochou nadsázky se dá říct, že co dobrodruh, to jiný oblíbený způsob uvázání. My si ale povíme o způsobu, který doporučuje přímo zakladatel firmy Hennessy Hammock Tom. Ten jakožto zkušený námořník, kterému lana a uzly rozhodně nejsou cizí, dlouho přemýšlel, jaký způsob vázání použít. Bral přitom v potaz zajištění co nejmenšího opotřebení lana, jednoduchost vázání a ohleduplnost ke kůře stromů a přírodě obecně dle filosofie Leave no trace (kempování bez toho, aniž bychom po sobě v přírodě zanechali stopy), až přišel s tímto postupem:

Postup

  1. Nejdříve jednou či vícekrát omotejte Tree Huggers kolem stromů ve výšce od 170 do 210 cm tak, aby konce s oky směřovaly k druhému bodu uchycení. Zde platí poučka, že čím delší je vzdálenost mezi stromy, tím výš Tree Huggers umístíme.
  2. Rozmyslete si, kde chcete mít vstup do hamaky. Pak uchopte konec lana a prostrčte jej prvním okem v nylonovém pásu směrem nahoru a následovně druhým okem směrem dolů. Stejný postup použijte i na druhém konci hamaky a tahem za konce lan hamaku vystřeďte. Pokud vám lano oky sjíždí, můžete je zajistit jednoduchým uzlem.
  3. Vytáhněte hamaku do výšky mezi 40–50 cm nad zem a ujistěte se, že je přibližně na středu mezi stromy. Pokud tomu tak je, můžete přejít k vázání.
  4. Pro uvázání hamaky uchopte konec lana a obtočte jej spodem kolem lana vedoucího k síti. Prostrčte jej mezi konci Tree Huggeru a utáhněte.
  5. Postup popsaný v bodě 4 opakujte ještě alespoň třikrát, jen lano tentokrát obtočte vrchem.
  6. Utáhněte a lano zajistěte ho dvěma jednoduchými smyčkami. Po uvázání by zbytek lana měl mít alespoň 15 cm, to vám zajistí snadné rozvázání při skládání hamaky.
  7. Přejděte k druhému lanu, vycentrujte hamaku a lano uvažte dle výše popsaného postupu.
  8. Pro větší pohodlí můžete hamaku pomocí elastických lanek ukotvit k zemi, ke stromům či k okům nepromokavé plachty, o které se povíme za chvíli. Tím ji roztáhnete do stran a poležení v ní bude ještě komfortnější.
  9. Hotovo! Pokud se vám vše podařilo, tak hamaka pevně visí stejně jako na obrázku níže a vy se do ní můžete bezpečně položit a kochat se přírodou. Dobrá práce!
Přibližně takto by měla vypadat správně zavěšená hamaka, poté co si do ní lehnete.

Přidělání plachty, aby vás ani déšť nepřekvapil

K zavěšené hamace můžete připnout ještě nepromokavou plachtu (tarp), která se hodí jako ochrana proti větru a dešti, ale hodí se také jako ochrana před ranní rosou. Její upevnění je jednoduché:

  1. Rozbalte nepromokavou krycí plachtu a přetáhněte ji přes ridge line.
  2. Srovnejte plachtu s hamakou. Vzhledem k jejímu asymetrickému tvaru si dejte pozor na to, aby byly rohy na bocích plachty nad bočními rohy hamaky.
  3. Plastová očka na koncích plachty zacvakněte do karabinky uvázané na závěsném laně. Druhou karabinku, která je na konci plachty, přicvakněte přímo k závěsnému lanu.
  4. Stejný postup opakujte i na druhém konci a plachtu vycentrujte nad hamaku.
  5. Lanka, která jsou na straně plachty, uvažte ke stromu, kolíku v zemi nebo jinému pevnému bodu. Za hezkého počasí je můžete přidělat tak, abyste měli pěkný výhled. Před spaním nebo za ošklivého počasí naopak važte lanka k zemi, co nejblíže samotné hamaky.
Hamaka pripravena na dest
Takto by měla vypadat správně upevněná plachta nad hamakou, pokud očekáváme déšť.

Zavěšení hamaky DD Hammocks

Popis hamaky DD

Popis hamaky DD Hammocks

Než se pustíme do zavěšení hamaky DD Hammocks, pojďme si na obrázku představit její jednotlivé části. Žádná hamaka se určitě neobejde bez silných závěsných lan (1). V případě hamak od DD se jedná o pár silných plochých lan, která jsou na rozdíl od těch klasických šetrnější ke kůře stromů. Všechny sítě DD Hammocks v naší nabídce mají dvojité dno pro vložení tepelné izolace (2). Některé modely jako například Hamaka Frontline nebo Travel / Bivi jsou také vybaveny integrovanou moskytiérou (3). Ta je z obou stran připevněna zipy (4). K tomu, aby na vás moskytiéra nepadala a tvořila účinnou ochranu proti hmyzu, slouží skládací tyčky a elastická lanka (5).

Návod na zavěšení hamaky Camping, Frontline a Travel/Bivi

Teď, když víme, jak hamaka DD Hammocks vypadá, můžeme se směle pustit do jejího zavěšení.

  1. Najdeme dva pevné úvazové body ve vzdálenosti přibližně 3 – 5 m.
  2. Vyjmeme hamaku z obalu a při prvním použití zatáhneme za úvazová lana tak, aby se oba konce hamaky co nejvíce stáhly.
  3. Uchopíme oba konce úvazového lana a přibližně ve výšce očí je proti sobě jednou omotáme kolem stromu tak, aby po omotání konce směřovaly zpět k hamace.
  4. Konce svážeme k sobě stejně, jako si vážeme tkaničky od bot.
  5. Vezmeme druhé lano a stejným způsobem jej uvážeme kolem protilehlého stromu.
  6. Provedeme kontrolu. Úvazy by měly být přibližně ve stejné výšce a hamaka zhruba uprostřed mezi stromy ve výšce alespoň 50 cm.
  7. Když je vše v pořádku, zkusíme si do hamaky opatrně sednout. Musíme počítat s tím, že si hamaka trošku „sedne“.
  8. Pokud máme hamaku Camping, tak už nám zbývá jen se pohodlně natáhnout a relaxovat. V případě, že vlastníme hamaku Frontline nebo Travel / Bivi, jedeme dál.
  9. Složíme skládací tyčky, které slouží k vypnutí moskytiéry, a vložíme je do malých tunýlků našitých na moskytiéře.
  10. Přivážeme přiložená elastická lanka jedním koncem k očkům vedle tunýlků a druhým okolo stromu tak, aby byla moskytiéra mírně napnutá.
  11. Hotovo. Dobrá práce! 🙂